Manav dizaynı; diğer manav reyonlarına nazaran daha çok tercih edilme durumu vardır. Manav dizaynı, görünüş itibariyle ve malzemesinin kalitesi ile müşteriler tarafından, üretim kolaylığı ve maliyet açısından oldukça elverişli olmasından dolayı ise de üretici firmaların tercihen üzerinde durduğu bir üründür.

Manav dizaynı, görünüşündeki  organiklik, sadelik ve aynı zamanda her ortama olan uyumundan ötürü müşteriler tarafından oldukça beğenilmekte ve tercih edilmektedir. Ahşap manav reyonlarının bulunduğu markete veya mağazaya katacak olduğu doğallık esintisi, mağaza veya market içerisindeki müşterilerin ilgisini çekecek ve bu reyonlardan alışveriş yapma isteğini müşterilerde artıracaktır.

Manav Dizaynı Nasıl Yapılmalı?

Psikolojik olarak etken bir malzeme olan manav dizaynı bakım kolaylığı sebebiyle de tercih edilmektedir. Yalnız, kaba ahşaptan yapılan ürünler, eğer gerekli korumaya sahip değillerse, çürüme, nemlenme ya da kurtlanma eğilim gösterebilirler. Bu yüzden, ahşap manav reyonlarının kaplanması veya başka bir teknoloji kullanılarak korunma altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ürün zarar görebilir ve müşteri için oldukça maliyet çıkarabilir.

Manav dizaynı tercihen diğer manav reyonlarının önde olması, içerisine koyulan gıdalar ile ahşabın uyum göstermesi, sebze ve meyveler ile arasında biyolojik bir alışverişin olmaması, aynı zamanda nemlendirici sisteme sahip ahşap manav reyonlarında, ahşabın sistem tarafından oluşturulan nemi tutarak devir daim etmesi, böylece meyve ve sebzelerin daima nemli kalması, ahşap manav reyonlarının bir avantajıdır.

Manav Reyonları Dizayn

Ancak, sistem tarafından fazla nemin verilmesi, ahşap için tehlikeli olabileceğinden dolayı, nemlendirme sistemlerinin her zaman kontrol edilmesi ve ortama fazla nem vermediğinden emin olunması gerekmektedir.

Strüktür olarak manav dizaynı; sert karakteristiğe sahip ağaçlar tercih edilebilir, ya da ekonomik farklılıklar yaratmak amacıyla strüktür oluşturulurken ahşap yerine metal tercih edilebilir. Ahşap ve metal birbirine uyumlu iki malzemedir ve aralarında bir bağ kurulması oldukça kolaydır.

Ahşap Manav Reyonu Ürün Modelleri

Ürünün iskeleti olarak metal tercih edilecekse, geri kalan diğer noktalar için ahşap seçilebilir, ürünün ana karkası ahşap iken, raflar ve plakalar metal saclardan olabilir. Kullanılan ahşabın rengine göre metal sacının boyanması, veya saca ahşap benzeri form uygulamak, manav reyonunun estetik olarak farklı bir noktada olmasına da olanak sağlayacaktır.

Manav Dizaynı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manav Dizaynı, müşterilerin beğenisini kazanabilir ve marketiniz için oldukça başarılı bir reyon haline gelebilir. Marketiniz ile uyum sağlayacak bir reyon seçmek bir hayli zor olabilir. Birçok çeşit içerisinden sizin için en doğru seçim elbette marketinizin iç veya dış görünüşüne uyum sağlayacak bir manav reyonudur.manav dizaynı

Kafanızda canlandırarak, renginin, boyutunun ve kullanıldığı ahşabın özelliklerinin kullanım aşamasında nasıl olduğunu düşünerek, küçük bir simülasyon yapmalısınız. Manav dizaynı bakımı kolay olmamakla beraber, belirli günler içinde temizliği yapılmalıdır. Özellikle metal ile birlikte kullanılan ahşap manav reyonlarında, eğer metalin bir kısmı hasar gördüyse, sulama sonrasında o alan iyice kurulanmalı ve tam kuru olduğundan emin olunmalıdır.

Manav Dizaynı Çeşitleri

Aksi takdirde, kurumayan bölgedeki oksitlenme (paslanma) ahşap tarafından nemli iken emilebilir ve ahşabın içerisine işleyerek zamanla kötü koku ortaya çıkarabilir. Bunu önlemenin yolu daha önce de belirttiğimiz gibi, hasarlı metalin bulunduğu alanı ilk önce kurutmak, ya da daha iyisi, hasarlı bölgeyi değiştirmektir. Ürünü satış sonrası takip etmek, üretici firmanın sorumluluğundadır.

Manav Dizaynı kaplama bulundurması, ahşabı dış etmenlere (çizilme, sıcaklık vb.) karşı koruma görevini üstlenmesi içindir. Herhangi bir sebeple bu kaplamanın sökülmesi, tahribata uğraması veya kaplamanın tahriş olması, ahşabı daha fazla koruma görevini ortadan kaldırır ve ahşap için sorun yaratır. Kaplamanın hasarlı olması halinde üretici firma ile iletişime geçilip, kaplamanın yenilenmesini talep etmeli ve kaplamanın daha fazla zarar görmesini engellemek önemlidir.

Ahşap manav reyonunda bulunan metal parçalara haddinden fazla yükleme yapılmamalıdır. Metal parçaların (raf, plakalar, karkas vb.) belirli bir esneme payı vardır ve bu pay aşılırsa, etrafındaki diğer metal parçalara ve aynı zamanda ahşaba da zarar verebilir.İstanbul Manav Reyonu İmalatı manav dizaynı

Manav Dizaynı’nın Avantajları ve Dezavantajları

Ahşaba verilecek zararın geri dönüşü olmayabilir ve ahşabın yırtılmaya uğraması, şeklinin deforme olması, manav reyonu üzerinde estetiği bozar ve eğer hasar yeteri kadar büyük ise, reyona ürün yerleştirmek, reyonun temizliğini yapmak veya reyonun yerini değiştirmek, gittikçe zorlaşabilir. Parçalar arasında belirlenen yük kuralı, üretici firma tarafından belirlenmiş olmalı, bunun da reyonu satın alan müşteriye de iletilmesi gerekmektedir.

  • Üretimi kolay ve maliyeti azdır.
  • Sökülüp takılması kolaydır.
  • Estetiktir, diğer malzemelerle rahatlıkla uyum içerisine girer.
  • Çeşitli türleri mevcuttur.

Ahşabın avantajının yanı sıra, diğer manav reyonlarına kıyasla dezavantajları da bulunmaktadır:

  • Bakımı zordur.
  • Darbe alması söz konusu olduğunda, düzeltilmesi oldukça zordur.
  • Nem kapmaması gerekir.
  • Manav dizaynı biyolojik faktörlere karşı koruma altına alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Manav Tablası Fiyatları başlıklı makalemizde manav tablası, manav tablası fiyatları ve manav tablası ikinci el hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

(Email adresiniz yayınlanmayacaktır)

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*